"Rodzina" buduje nową przychodnię

2014-10-02 13:51:21(ost. akt: 2014-10-03 10:50:42)
Roman Żuralski, współwłaściciel "Rodziny", na placu budowy nowej przychodni

Roman Żuralski, współwłaściciel "Rodziny", na placu budowy nowej przychodni

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Do ośrodka zdrowia "Rodzina" należy aż 25 tysięcy mieszkańców miasta i gminy Iława. Spółka medyczna chce się rozwijać i stwarzać swoim pacjentom jak najlepsze warunki, jednak nie jest to możliwe w przychodni mieszczącej się przy ul. Wiejskiej. Dlatego też właściciele "Rodziny" postanowili wybudować nową siedzibę.
Mieszkańcy miasta i gminy Iława są niezwykle ciekawscy (i bardzo dobrze!), zwłaszcza jeśli chodzi o nowe inwestycje powstające na naszym terenie. Od kilku tygodni nasi czytelnicy i internauci pytali nas, co takiego powstaje przy obwodnicy północnej Iławy, pomiędzy ulicami Ostródzką i Dąbrowskiego. Sami też zainteresowaliśmy się tym tematem. Okazuje się, że swoją nową siedzibę będzie tu miał Ośrodek Zdrowia "Rodzina".

Trzeba się rozwijać
i stawiać na młodych

Do "Rodziny" zapisanych jest aż 25 tysięcy osób z miasta i gminy Iława. Około 19. tysięcy (czyli ponad połowa liczby mieszkańców miasta) to iławianie, sześć tysięcy stanowią mieszkańcy gminy. "Rodzina" ma trzy przychodnie; główną przy ul. Wiejskiej w Iławie oraz w Rudzienicach i Ząbrowie (do tego dochodzą jeszcze gabinety rehabilitacyjne mieszczące się w iławskiej hali sportowo-widowiskowej).

Medyczna spółka chce się rozwijać, poszerzać zakres swojej działalności, a w budynku przy ul. Wiejskiej nie ma już na to miejsca. Właściciele "Rodziny", lekarze i personel tam pracujący chce stworzyć swoim pacjentom jak najlepsze warunki. Tymczasem w przychodni znajdującej się tuż przy osiedlu Podleśnym największym problemem był brak miejsca, na korytarzach często panował ścisk. Do tego miejsc parkingowych było jak na lekarstwo. To były jedne z głównych powodów, dla których "Rodzina" przeniesie się częściowo na północ miasta.

— Budowa nowej siedziby to spełnienie wieloletnich marzeń o firmie medycznej z prawdziwego zdarzenia — mówi Roman Żuralski, współwłaściciel ośrodka zdrowia. — Po wielu latach wyrzeczeń i walki o lepsze warunki świadczenia opieki medycznej był to cel wielu lekarzy, którzy w 1999 roku założyli spółkę zgodnie z intencją ustawodawcy, że opieka lekarza rodzinnego opiera się o własność prywatną bazy usług, a usługa finansowana jest ze środków publicznych. To był manewr polityczny w celu przerzucenia odpowiedzialności na trudny sektor usług medycznych - na medyków z wyobraźnią o własnej przyszłości — ocenia Żuralski.


— Zaufało nam wielu pacjentów, odpowiedzialnie i konsekwentnie realizujemy to zadanie. Nie było nam dane uczestniczyć w politycznej prywatyzacji iławskich obiektów służby zdrowia na Starym Mieście i przy ul. Skłodowskiej. Dzisiaj to pacjenci wyznaczyli sprawiedliwy kierunek rozwoju służby zdrowia w Iławie. Przez 15 lat ciężkiej pracy zespołu zdołaliśmy małymi krokami nabyć odpowiedni teren, wykonać projekt i uzyskać wiarygodność kredytową w bankach, które zaoferowały finansowanie inwestycji. Jesteśmy podmiotem prawnym - spółką prawa handlowego, która gwarantuje spłatę kredytu przez 15 lat bez zaburzenia funkcjonowania nowoczesnej firmy. Jesteśmy spokojni o naszą i pacjentów przyszłość — dodaje współwłaściciel "Rodziny", który podkreśla, że jednym z celów, jakie ośrodek postawił przed sobą, jest zatrudnianie jak największej liczby młodych ludzi z naszego terenu, w tym m.in. lekarzy.
— Musimy zadbać o młodych-zdolnych i stworzyć im takie warunki, żeby nie musieli wyjeżdżać za pracą do większych miast — tłumaczy Żuralski.

Współwłaściciel ośrodka zdrowia, z zawodu lekarz, uspokaja swoich pacjentów.
— Przenosiny ze starej do nowej przychodni nie odbędą się gwałtownie. Pacjenci mogą być spokojni, to będzie ewolucja a nie rewolucja — mówi Żuralski.

Daleko panie
do tej przychodni

Nasi czytelnicy i internauci z Iławy zwracają uwagę na fakt, że nowa siedziba ośrodka zdrowia będzie zbyt oddalona od centrum miasta i największych osiedli mieszkaniowych, tzw. sypialni. Uważają, że pacjenci mogą mieć za daleko do przychodni.

Do ośrodka dość daleko będzie także z przystanków autobusowych Zakładu Komunikacji Miejskiej przy ulicy Ostródzkiej, a tym bardziej z ul. Dąbrowskiego. — Póki co nasze autobusy nie korzystają z przystanków przy obwodnicy północnej pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Ostródzką — mówi Andrzej Orzechowski, prezes ZKM Iława.

Czy Roman Żuralski nie obawia się więc, że otwarcie nowego ośrodka zdrowia w zupełnie nowym miejscu nie spowoduje wypisywania się mieszkańców Iławy z "Rodziny?
— Ani przez chwilę nie obawialiśmy się, że stracimy pacjentów z osiedla Podleśnego, jego okolic i pozostałych osiedli mieszkaniowych. Tym bardziej, że trwali z nami przez 15 lat w tak trudnych warunkach lokalowych — twierdzi.
Ciasnota i brak własnego parkingu dawał im się na pewno we znaki. Miałem tego świadomość. Dziś dziękujemy im za to, że byli tak cierpliwi. Pacjentów wszystkim przychodniom wystarczy, nie znam takiej sytuacji, aby ich gdziekolwiek brakowało. Powstanie nowej siedziby zdecydowanie poprawi dostęp do lekarza w rozwijającej się części miasta., którą spina obwodnica północna. Zapewnimy własny parking samochodowy na 50 pojazdów. W Iławie są poza tym ścieżki pieszo-rowerowe, a to jest najzdrowszy środek komunikacji i mam nadzieję obserwując iławian, że to właśnie rowerem wielu przyjedzie do nas. My zadbamy o bezpieczny parking dla ich pojazdów. Poszerzymy też zakres usług. Poprawimy organizację pracy, zatrudnimy młody wykształcony personel. Będzie to nowa jakość w ofercie lekarzy rodzinnych — planuje Żuralski.

Natomiast jeśli chodzi o linie autobusowe, to medyk liczy na ich rozwój. — Mamy nadzieję, że i politycy dostrzegą nasz trud i pomogą nam w realizacji naszego projektu — kończy Żuralski.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Tak ma wyglądać ośrodek zdrowia "Rodzina" i jego okolice

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wetryniarz #1498815 | 89.228.*.* 3 paź 2014 09:35

    U nas jet wszysto sprywatyzowane i nikt ni e narzeka. Pies jest albo wyleczony lub uśpiony, czyle eutanazja. A człowik to chciałby wiecznie się leczyć i żyć, najlepiej żeby za darmo. Ot cała prawda

    odpowiedz na ten komentarz

  2. pacjent #1498746 | 83.9.*.* 3 paź 2014 07:29

    Bardzo dobrze,że się buduje,rozwija,tylko aby specjalistów nie zabrakło,na wsi choć raz w miesiącu by sie przydał jakiś specjalista.Każdy chyba o tym marzy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Chorowity #1498734 | 89.228.*.* 3 paź 2014 06:49

    Wedle mojej oceny, większośc lekarzy chciałoby, aby każdy z nich miał swój prywatny szpital przychodnie stację analityczną itp. Udają, ze niby działać będą w ramach NFZ, a prawdę poznacie jak przyjdziecie do ich gabinetu. Zło jest w tym, że większość nosi na plecach dwa kitle, jeden w pańswowym szpitalu a drugi w swoim prywatnym. Masz pryatny tracisz pracę w panstwowym, zero kontaktów.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. q #1498521 | 46.186.*.* 2 paź 2014 19:41

    Odgrzana kotlety! W kurierze już było.

    odpowiedz na ten komentarz

  5. lemur #1498390 | 83.24.*.* 2 paź 2014 17:01

    a inspekcja pracy patrzy i się śmieje! pod dźwigiem biegają mejstry bez kasków... brawo panie kierowniku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5