Iławianie poznali historię kulinarną przedwojennej Iławy

2014-09-30 11:57:54(ost. akt: 2014-09-30 12:30:01)
Przewodnicy wycieczki: Dariusz Paczkowski i Michał Młotek, opowiadali o przedwojennej Iławie w bardzo żywiołowy sposób

Przewodnicy wycieczki: Dariusz Paczkowski i Michał Młotek, opowiadali o przedwojennej Iławie w bardzo żywiołowy sposób

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty


Kulinarno - rozrywkowy szlak po przedwojennej Iławie okazał się kolejnym strzałem w dziesiątkę, po wyprawie szlakiem Pana Samochodzika. W wycieczce pt. "W poszukiwaniu błękitnego węgorza czyli kulinarne szlaki przedwojennej Iławy" wzięło udział kilkadziesiąt osób, które z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w niezwykłe opowieści o mieszkańcach miasta i ich ulubionych miejscach i rozrywkach.
Wyprawa rozpoczęła się przy ratuszu miejskim, gdzie znajdowała się bardzo ważna restauracja Ratskeller - Piwnica Radnych. I to tam właśnie serwowano słynnego błękitnego węgorza, wyławianego z Jezioraka, który był przysmakiem. Dzięki specjalnej recepturze zyskiwał on piękny błękitny kolor. 
— Jako ciekawostkę powiem, że kucharze z restauracji "Stary Tartak" są w trakcie odtwarzania tego starego przepisu. Udało im się pozyskać już błękitny kolor, ale jak mówią nad smakiem trzeba jeszcze popracować. A receptura została wyszukana w archiwach z 1902 r. - mówi Dariusz Paczkowski, przewodnik. Rybę podawano z sosem holenderskim z kardamonem. 
Czekamy zatem na dzieło kulinarne "Starego Tartaku" i życzymy powodzenia. Być może błękitny węgorz wróci do ekskluzywnego menu iławskiej restauracji.

Kolejna stacja wycieczki to już iławska sieć hoteli, które znajdowały się na Starówce. Były to hotele: Zum schwarzen Adler, Zum Kronprinzen, Hotel Kowalski. 

— Pierwsze hotele powstały w Iławie w XVII - XVIII wieku - mówił Dariusz Paczkowski. — Pierwszy to hotel Biały Łabędź i było tam jedno miejsce hotelowe, a drugi hotel Pod Czarnym Orłem, dysponującym dwoma miejscami hotelowymi. W późniejszym okresie istniał hotel przy ul. Niepodległości 12. Ale prawdziwe zagłębie hotelowe znajdowało się na Starym Mieście. To tam właśnie istniały w latach 20-tych XX wieku luksusowe hotele, ale także browar Ostdeutsches Brauhaus oraz kino Gwiazda.
Był taki moment, że lokali gastronomicznych było w mieście 55, nie licząc dobrze prosperujących browarów i kasyn, które oblegane były szczególnie przez stacjonujących w iławskich koszarach żołnierzy. A była to ogromna grupa, bo aż 3 tysiące mężczyzn. Poza miastem istniała Restauracja Idylla nad jeziorem Silm (na dzisiejszej Kamionce w miejscu, gdzie dziś znajduje wiata i jest to miejsce spotkań młodzieży) oraz restauracja znajdująca się na wyspie Wielka Żuława, która czynna była od kwietnia do październiaka. Klienci, którzy chcieli zjeść niedzielny obiad (soboty były pracujące) w tejże restauracji, musieli zwyczajnie tam dopłynąć np. łodzią wiosłową. W mieście działała też Restauracja Leśna, w miejscu dzisiejszej. Były to tarasy dla gości, muszla koncertowa - a wszystko wśród pięknych krajobrazów.

Prowadzący wycieczkę Dariusz Paczkowski i Michał Młotek na chwilę zboczyli z głównej kulinarnej trasy wyprawy i zaprowadzili gości na teren Parafii Przemieniania Pańskiego Misjonarzy Oblatów, by wskazać miejsce przyszłego muzeum Iławy. Jeden z najstarszych budynków w mieście stara Plebania byłaby częścią muzeum. Tuż obok powstałby obiekt połączony z Plebanią, ale stanowiący nowoczesną część muzeum.
— Chodzi o t, by nie powstało zwykłe nudne muzeum-izba, które kojarzymy z naszych własnych wycieczek - mówi Dariusz Paczkowski. — To ma być nowoczesne, "żywe" muzeum z salą audiowizualną, z warsztatami i wykładami w danej tematyce. Podobne muzeum już działa w Działdowie i to jest wizytówka miasta. Ostróda natomiast posiada kilka grup rekonstrukcyjnych, które z powodzeniem się rozwijają, podnosząc świadomość historyczną mieszkańców.

— Miejsce, w którym jesteśmy, zdaje się być idealne na powstanie muzeum - mówił Michał Młotek. — Bliskość kościoła, który jest ważnym zabytkiem i ciekawostką historyczną, nie jest bez znaczenia.


ILAWA


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Magda Rogatty

Magdalena Rogatty
m.rogatty@gazetaolsztynska.pl




Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Piłsudski #1497569 | 77.87.*.* 1 paź 2014 17:25

    No Paciak wreszcie coś mądrego wymyśliłeś, a nie czczenie rocznicy powstania zk. Pochwalam,tylko nie upichcaj nic nie przemyślanego. Wolniej myśl i rób.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Dlaczego zostawiacie tylko pochlebne komentar #1497342 | 82.160.*.* 1 paź 2014 12:50

    Dlaczego inne są zaraz usuwane?????Nie wszystkim podoba się ta idea i każdy powinien mieć prawo do wypowiedzi

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. eagle #1497133 | 83.14.*.* 1 paź 2014 07:41

      czekamy na kolejne wycieczki

      odpowiedz na ten komentarz

    2. adam #1496877 | 89.228.*.* 30 wrz 2014 19:52

      świetnie, że ludziom się chce - brawo chłopaki!

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    3. swoj #1496776 | 46.186.*.* 30 wrz 2014 18:04

      ekstra chłopaki. Ciekawy projekt. Jestem zaskoczony tyloma (55) obiektami gastronomicznymi w przedwojennej Iławie. I wszystkie zarabiałay na siebie - a to ciekawe. Niemcy są pracowici i cierpliwi, dużo pracują, oszczędni są, i stąd małymi krokami dorabiają się, jaz żaden naród A dziś ile mamy takich przybytków kulinarnych w Iławie? Nawet ni e połowy tego. My jednak chcemy dorobić się fortuny w rok, zarabiać miliony miesięcznie i stad nasz problem. Ale ne tylko stad.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5