Zobacz twarze więźniów

2014-05-14 11:30:17(ost. akt: 2014-05-14 12:08:33)
Zakład Karny w Iławie zaprasza chętnych do odwiedzenia wystawy projektu fotograficznego fotografa Tomasza Goli pt. „Sztuka celi”. Projekt został zrealizowany na przestrzeni 2 lat, po sfotografowaniu 107 osadzonych na terenie 37 jednostek organizacyjnych.
Wystawa odbędzie się w środę 21 maja, w godz. 10:00 – 12:00. Wstęp na wystawę jest wolny dla wszystkich zainteresowanych. Wcześniej należy się jednak zapisać na listę, wysyłając imię i nazwisko na e-mail: info@sztuka-celi.pl



"Sztuka Celi" - projekt fotograficzny Tomka Goli wsparty przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


"Sztuka Celi" to dokumentalny projekt fotograficzny. Jego pomysłodawcą i autorem jest fotograf i podróżnik, współpracownik „National Geographic” - Tomek Gola. Projekt jest realizowany od dwóch lat.

W tym czasie twórca odwiedził ponad dwadzieścia jednostek penitencjarnych na terenie całego kraju, spotkał się z kadrą penitencjarną i ponad sześćdziesięcioma osadzonymi artystami. Rok temu projekt został objęty patronatem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gen. Jacka Włodarskiego. W ostatnich dniach czerwca br. zamierzenie zostało również docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał Tomkowi Goli stypendium na dokończenie projektu.

"Sztuka Celi"
to dokumentalny projekt fotograficzny prezentujący więźniów, wyróżniających się talentem oraz konsekwentnie tworzących dzieła artystyczne. “Sztuka Celi” ma na celu przedstawienie mało znanej społeczeństwu sfery życia osadzonych. Więzienie kojarzone jest przez ogół negatywnie. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż więzienie może być miejscem, gdzie ludzie odkrywają swoje talenty i pasje. Przy odrobinie wysiłku mają szansę szlifować swoje umiejętności. Powstały materiał zdaniem autora, ma podwójne znaczenie:

•• resocjalizacyjne - więźniowie mają szansę prezentacji swoich dzieł, co może wpłynąć motywacyjnie na ich działanie i pozytywną przemianę,
•• poznawcze - społeczeństwo będzie miało szansę poznać dziedzinę życia, o której mówi się niewiele lub bardzo mało.


Tekst: Magdalena Brodzińska- Patalas/www.sw.gov.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. miki #1395372 | 79.190.*.* 14 maj 2014 12:32

    Wystawa powinna się nazywać: ŁÓŻKO, KRATA I DUPA KAMRATA

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5