„Sztuka kontra zło” w „Koperniku”

2014-05-08 22:35:54(ost. akt: 2014-05-08 22:41:34)

Autor zdjęcia: Aleksandra Skubij

Gimnazjum Samorządowe nr 1 uroczyście otworzyło ostatniego etap programu wymiany Comenius, w której biorą udział uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum. Iławskie logo projektu zaprojektowała Martyna Tęcza z kl. II d – jest to żaglówka z motywem flag pięciu krajów uczestniczących w programie: Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Turcji i Polski oraz zdjęciem patrona szkoły – Mikołaja Kopernika.
W latach 2012-2014 realizowany był projekt unijny Comenius w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. W projekcie uczestniczyło pięć szkół z krajów europejskich:
- z Łotwy: Rigas Lithuanian Secondary School (główny koordynator - Rolandas Žalnierius),
- z Litwy: Elektrėnai Municipality Semeliškės Secondary School– Semeliškės (koordynator - Neringa Kučinskaite),
- z Hiszpanii: IES Lucas Mallada – Huesca (koordynator - Cristina de Vega),
- z Turcji: Konya Turk Telekom Erol Gungor Sosyal Bilimler Lisesi (koordynator – Sami Ertürk)
- z Polski: Gimnazjum Samorządowe nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie (koordynator – Elżbieta Kozłowska).

Tytuł projektu brzmi: „Sztuka kontra zło”. Przez dwa lata zorganizowano sześć warsztatów wyjazdowych, podczas których dzielono się doświadczeniami w zakresie efektywnych metod wspierania rozwoju poprzez tak uniwersalne narzędzia jak sztuka, etyka, filozofia. Pierwsza wizyta odbyła się w Iławie w listopadzie 2012 (wyłącznie dla nauczycieli), a następne: w Rydze – w maju 2013, w Semeliškės – we wrześniu 2013, w Konyi – w listopadzie 2013, w Huesce – w marcu 2014 oraz w Iławie – w maju 2014 (wizyta podsumowująca).

Rezultatem projektu są m. in. nawiązane bliskie relacje interpersonalne z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich, doskonalenie znajomości języka angielskiego, uwrażliwianie na piękno sztuki różnych państw i kultur, przeciwdziałanie ryzykownym i niewłaściwym zachowaniom młodzieży, dostrzeganie przez młodzież problemów, chęć dyskutowania o nich; uczenie się tolerancji, odpowiedzialności za wspólną pracę, a także spędzania wolnego czasu w sposób twórczy.

Pierwszego dnia po uroczystym otwarciu wszyscy goście z Comeniusa zwiedzili Iławę z przewodnikiem Dariuszem Paczkowskim, nauczyciele uczestniczyli w lekcjach otwartych (biologia, język niemiecki, wychowanie fizyczne). Po obiedzie przygotowane zostały warsztaty plastyczne „Szkoła bez przemocy” oraz warsztaty artystyczne z instruktorami z Kaczego Bagna: szczudła, pojki, gra na bębnach.
Przez najbliższe dni młodzież z pięciu krajów podejmie wspólne działania w naszej szkole, w mieście i podczas wycieczki do Torunia. Wymiana zakończy się w sobotę, 10 maja podczas II Festynu Rodzinnego na terenie naszej szkoły.

/Elżbieta Kozłowska, AS/
Foto: Bartosz Kluba



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5