Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Od wstrzymania Ziemi do boskiej cząsteczki Higgsa

2013-12-19 19:23:45 (ost. akt: 2013-12-19 19:25:12)

Autor zdjęcia: Gimnazjum Samorządowe nr 2

Polskich Noblistów w naszym mieście specjalny gość - astronom olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Leszek Błaszkiewicz.

W ramach realizowanego projektu związanego z Rokiem Kopernikańskim nasz gość przedstawił prezentację „Od Kopernika do bozonu Higgsa”. O polskim astronomie wiemy w Iławie sporo. O Higgsie właśnie zaczyna być głośno w naszym miasteczku, a to za przyczyną jego „boskiej” cząsteczki.

Podczas pierwszej godziny wykładu p. Błaszkiewicz, po omówieniu biografii Kopernika, przedstawił szerokie spektrum zainteresowań polskiego uczonego: od medycyny, ekonomii przez wojskowość do matematyki i astronomii. Prawdziwie renesansowa postać Kopernika doskonale odnajdywała się w różnorodnych dziedzinach, czego ukoronowaniem było przełomowe dzieło astronomiczne „O obrotach sfer niebieskich”.

Druga część wykładu poświęcona była wpływom kopernikańskiego widzenia wszechświata na kierunki rozwoju nauk przyrodniczych. Potwierdzeniem tych wpływów była tegoroczna nagroda Nobla z fizyki dla odkrywcy „boskiej” cząstki dla Francoisa Englerda z Belgii i Petera Higgsa z Wielkiej Brytanii. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas drugich.

Wiedza prezentowana na spotkaniu pozwoliła słuchaczom oderwać się na chwilę od spraw codziennych, przyziemnych i ukazała surowe piękno współczesnej fizyki, z elementami kwantówki i innych naukowych pomysłów na interpretację rzeczywistości. Bozony to tylko początek. W Gimnazjum im. Polskich Noblistów zaczyna się myśleć o teleportacji świątecznej oraz noworocznej lekkości bytu. Astronom olsztyński utwierdził słuchaczy, iż w nauce nie ma rzeczy niemożliwych. Najlepiej o tym świadczy akcelerator cząstek w szwajcarskim ośrodku CERN oraz Nobel przyznany za bozon Higgsa właśnie…

Na podstawie materiału nadesłanego przez Kazimierza Tyszkiewicza opr. SAP. Fot. SAF

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Komentarze

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages