Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Radni nie chcą referendum ws. likwidacji straży miejskiej

2013-03-28 13:21:52 (ost. akt: 2013-03-28 11:40:57)
Głosowanie: przewodniczący rady Roman Groszkowski (w środku) oraz Andrzej Pankowski (z lewej, wiceprzewodniczący) i Edward Bojko (na pierwszym planie, wiceprzewodniczący) byli przeciwni uchwale zwołującej referendum

Głosowanie: przewodniczący rady Roman Groszkowski (w środku) oraz Andrzej Pankowski (z lewej, wiceprzewodniczący) i Edward Bojko (na pierwszym planie, wiceprzewodniczący) byli przeciwni uchwale zwołującej referendum

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Tym razem nie mieszkańcy, lecz pięciu radnych złożyło w ratuszu wniosek o przeprowadzenie referendum ws. likwidacji straży miejskiej w Iławie. Efekt jest jednak podobny, jak ostatnio: referendum nie będzie, o czym zadecydowała większość radnych podczas sesji rady miasta, która odbyła się wczoraj (środa, 27. marca).


Czy to już koniec referendalnego serialu? Na razie nie wiadomo, wiadomo za to na pewno, że osobom chcącym likwidacji straży miejskiej powoli wyczerpują się pomysły, jak do tego doprowadzić.


Przypomnijmy pokrótce: w Iławie powstała tzw. grupa inicjatywna, której zależy na zlikwidowaniu straży miejskiej. Mieszkańcy, którzy tę grupę założyli, podkreślają, że (ich zdaniem) utrzymanie straży miejskiej jest zbyt dużym ciężarem dla budżetu Iławy. Za pierwszym razem grupa do wniosku złożonego w ratuszu nie dołączyła list z podpisami mieszkańców, którzy także życzyliby sobie likwidacji straży.

Drugie podejście okazało się już skuteczne: podczas nadzwyczajnej sesji (środa, 6. lutego) większość miejskich radnych zagłosowała za przeprowadzeniem referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Do referendum miało dojść w niedzielę 24. marca. Ostatecznie jednak cała uchwała została unieważniona przez wojewodę, a przyczyną było niewłaściwe pytanie referendalne („Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w styczniu 2013 roku").

Ostatnio pisaliśmy, że istnieje możliwości złożenie wniosku ws. referendum przez samych radnych. Tak też się stało, podpisało się pod nim pięciu radnych: Anna Zakrzewska, Wojciech Szymański, Jerzy Ewertowski, Roman Przybyła oraz Eugeniusz Dembek. Podczas głosowania z 20 radnych tylko sześciu było za referendum, pozostała czternastka była przeciwna. Uchwałę odrzucono, jednak ciągle nie wiadomo, czy to już koniec referendalnego serialu.zico

m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kowal swego losu #1040108 | 83.24.*.* 31 mar 2013 07:53

  Niespełna miesiąc temu pisałem. "Poco wam referendum. Rada Miasta to przecież wasi przedstawiciele niech podejmą uchwałę zobowiązująca burmistrza do rozwiązania Straży Miejskiej lub dokonajcie takich przesunięć budżetowych,że zabraknie kasy na SM. Referendum to przecież koszt samej obsługi około 80tyśpln. A tak przy okazji sprawdzicie co ta wasza rada miejska jest warta. Wiele razy podnosi się wątek ,że grupa inicjatywna to szerane środowisko. Nie miej jednak korzystają z demokratycznych narzędzi, a to że obsługa prawna miasta nie potrafi sformować pytania referendalnego to jest naprawdę poważny problem. Nawet domniemał bym celowego działania . Bo przecież nie trudno wejść na bip miejscowości w której odbywało się referendum i po prostu zerznąć zapytanie referendalne. Takie sytuacje reguluje KK 231. Polecam lekturę Warto by się w tym kontekście przyjrzeć sprawie i wyciągnąć konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za spowodowanie tego stanu rzeczy. Bo inaczej nie ruszycie z miejsca. Po prostu zrobili was w wała." I po miesiącu powtórzę robią was nadal w wała. Ale sprawdziliście do czego są zdolni wasi radni. Warto było przeprowadzić taki eksperyment. To ,że radnym nie udało się przeforsować swojego wniosku o podjecie uchwały czy też już projektu uchwały jak domniemam, bo z treści artykułu to wyraźnie nie wynika nie zamyka wam ścieżki, którą grupa inicjatywna podjęła. błąd w pytaniu referendalnym trzeba naprawić i z powrotem wniosek pod obrady rady. Niewolno się poddawać i zaprzepaszczać podjętego trudu zebranego poparcia w podpisach, to też ma swoja wartość i wymowę głosu obywatelskiego. Pozdrawiam . Alleluja i do przodu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jimmy #1038207 | 46.186.*.* 28 mar 2013 23:09

  Kiedy w końcu ktoś przerwie tę farsę? Czy w Iławie nie ma poważniejszych spraw niż prywatne wojny kilku osób ze strażą miejską ? To już nudne się zrobiło. Może na sesjach radni zajęliby się prawdziwymi problemami tego miasta?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rzeczywistość #1038172 | 89.228.*.* 28 mar 2013 22:24

  Co Was tak dziwi, to My wybraliśmy takich nieudaczników aby rządzili. Więc będzie ta żenada nadal trwała, mam nadzieję że w następnych wyborach pójdziemy i zagłosujemy na kogoś lepszego. Trzeba iść i głosować bo jak nie to Ci partacy ponownie wygrają. Pan Ptasznik i jego ludki, po prostu brak słów... ale oni mieli i zawsze będą mieli na pierwszym miejscu siebie, a dopiero potem społeczeństwo iławskie. Pozdrawiam pseudo władzę iławską... ;(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jeziorak #1037824 | 46.186.*.* 28 mar 2013 16:09

  darmozjady

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages