Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

1000 kilometrów biegiem wokół Warmii i Mazur — jutro Iława

2013-03-22 11:30:09 (ost. akt: 2013-03-22 11:38:43)
Krzysztof Szwedzik

Krzysztof Szwedzik

Autor zdjęcia: archiwum RDLP w Olsztynie

Mordercze wyzwanie: 1000 kilometrów w 40 dni, biegiem... W środę 20 marca w samo południe spod Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach wystartował Krzysztof Szwedzik, biegacz spod Ostródy. W ciągu 40 dni chce przebiec 1000 kilometrów wokół Warmii i Mazur. Jutro (sobota, 23. marca) Krzysztof Szwedzik biec będzie przez Iławę.

Ma 52 lata. Biegać na długie dystanse zaczął dopiero po czterdziestce. Od tego czasu ukończył kilkanaście maratonów i przebiegł w sumie 19 tys. kilometrów. Mowa o Krzysztofie Szwedziku z Wińca koło Ostródy, który 20 marca rozpoczął przygodę życia.
– Chcę w ciągu 40 dni przebiec 1000 kilometrów wokół Warmii i Mazur. Jeśli mi się uda oznaczać to będzie pokonanie dystansu równego 25 maratonom – mówi Krzysztof Szwedzik. A wspiera go leśnik

52-letniego biegacza czeka katorżniczy wysiłek, żeby mu sprostać codziennie musi przyjąć 4000 kalorii. Na trasie biegu nie będzie jednak sam. Wspiera go leśniczy Grzegorz Żmijewski z Nadleśnictwa Miłomłyn. Do niedawna sam zapalony biegacz, któremu jednak skomplikowana kontuzja uniemożliwiła udział w „Mazury Tour 2013”. – Zabezpieczam trasę jadąc samochodem za Krzysztofem. Samochód jest oczywiście obładowany rozmaitym ekwipunkiem – mówi leśniczy Żmijewski.

Start biegu, który odbył się sprzed Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Była to też doskonała okazja do zaprezentowania hasła „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Głównym współorganizatorem przedsięwzięcia „Mazury Tour 2013” jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Akcję wsparła także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Główny cel: promocja lasów

Podzielona na czterdzieści etapów trasa biegu prowadzić będzie w całości po obszarze woj. warmińsko-mazurskiego, przy wykorzystaniu w możliwie największym stopniu sieci dróg o znaczeniu lokalnym.  Z kilkoma wyjątkami, trasa biegu omija główne miasta regionu i prowadzić będzie terenami wiejskimi oraz leśnymi, zarządzanymi przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Olsztynie (ok. 750 km) oraz w Białymstoku (ok. 250 km). — Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja Warmii i Mazur oraz jego największego bogactwa, czyli pięknych lasów — wyjaśnia Krzysztof Szwedzik.W zamierzeniu organizatorów „Mazury Tour 2013”, kolejnym zadaniem tego projektu jest ukazanie mniej popularnych turystycznie zakątków regionu, a także promowanie biegania, jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia, które można uprawiać wszędzie, niezależnie od miejsca zamieszkania oraz pory roku.
— Dlatego też w dowolnym punkcie trasy „Mazury Tour 2013”, każdy, kto będzie miał ochotę pokonać wraz z biegnącym dookoła Mazur, choćby tylko kilka kilometrów będzie mógł przyłączyć się do biegu – zachęca Krzysztof Szwedzik. 


Współorganizatorem akcji „Mazury Tour 2013” są Lasy Państwowe, bo trasa biegu będzie prowadzić w dużej mierze przez tereny leśne. Więcej informacji o biegu, a także opisy kolejnych jego etapów będzie można znaleźć na stronie: http://www.mazurytour.pl. 
••• Iława już szykuje się do przywitania Krzysztofa Szwedzika. W sobotę, w samo południe, będzie startował spod Nadleśnictwa Iława (ul. Królowej Jadwigi). Można będzie uścisnąć dłoń biegacza, ale także ruszyć z nim w trasę biegiem. Ekipa Radosława Burzy z Iławy już zapowiedziała swój udział w biegu na trasie Iława - Bałoszyce. Możesz do nich dołączyć. 
Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. emem #1031177 | 88.199.*.* 22 mar 2013 14:11

  Czy musi sie o coś rozchodzić? Dziwna postawa , ale taka postawę reprezentują tylko tzw." konsumenci", albo zahartowani od ćwiczeń palucha na pilocie telewizyjnym. Brawo dla uczestnika, to wzór dla ww "oceniaczy" może podniosą swoje "wysportowane " ciała i się przebiegną tak przy okazji

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. swój #1031006 | 193.106.*.* 22 mar 2013 12:13

  A o co mu się rozchodzi. Przecież nie o zdrowie, biegając w taką pogodę. Miałem jednak takiego kolesia, ktoren zaliczył z 10 maratonów, licząc na pochwały ze strony zwierzchników i awanse. Jednak oni ni be, ni me, ani ku riku do gościa się nie odezwali. Tylko czasem po plecach go poklepali za wyczyn. Nie jest dobrze z władzą obecną. Bo kiedyś w SEKRETARIACIE PARTII szybko zauważyli.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages